Madagaskar

Półpustynie, unikalne formacje skalne, niesamowita bioróżnorodność i wszechobecne lemury.

Półpustynie, unikalne formacje skalne, niesamowita bioróżnorodność i wszechobecne lemury. Do tego spacery po Alei Baobabów i rozbrzmiewający w uszach rytm muzyki Tsapiky.

Przykładowy plan podróży

Dzień 1 / Antananarywa (Tana)

Przylot do stolicy Madagaskaru – potocznie nazywanej Taną i prywatny transfer do hotelu.

Dzień 2 / Andasibe

Przejazd przez zielone krajobrazy Marozevo z krótką wizytą w Peyrieras – niewielkim prywatnym rezerwacie. Zobaczycie w nim wiele okazów zwierząt, m.in. kameleony, legwany, gekony, krokodyle i motyle. Obszar leśny zamieszkują sifaka Verreaux i lemury pospolite, które można obserwować z bliska podczas karmienia. Dojazd do Andasibe i nocna wizyta w prywatnym parku Vakona.

Dzień 3 / Manambato

Kilkugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem Parku Narodowego Andasibe-Mantadia, który rozciąga się na powierzchni 12810 ha. Park jest znany z rzadkich storczyków kwitnących w lesie, Indri Indri, które można obserwować przez cały rok, pięknych wodospadów i słynnych rytuałów kulturowych mieszkańców okolic. Następnie przejazd do Manambato i godzinny rejs łodzią przez kanał Pangalanes, zakwaterowanie.

Dzień 4 / Ankaninny Nofy

Cały dzień na zwiedzanie okolicy, polecamy odwiedzić prywatny rezerwat Palmarium zamieszkany przez kilkanaście gatunków lemurów. Po południu wyprawa łodzią do typowej wioski plemienia Betsimisaraka i spacer wzdłuż kanału Pangalane, gdzie ujrzycie mięsożerne rośliny – dzbaneczniki madagaskarskie.

Dzień 5 / Tana

Poranny czas na samodzielne eksplorowanie okolicy, a następnie około sześciogodzinny powrót wśród zachwycających krajobrazów do stolicy.

Dzień 6 / Antsirabe

Wyjazd w kierunku Antsirabe, postój w Ambatolampy, małej miejscowości słynącej z rzemieślniczego wyrobu garnków. Dojazd do Antsirabe – pięknego miasta w górach Madagaskaru, kwintesencji mieszania się kultur. Przejażdżka rikszą zwaną „pousse pousse”, odwiedziny w licznych warsztatach rękodzielników pracujących w naturalnych materiałach i kamieniach szlachetnych.

Dzień 7 / Morondava

O poranku pojedziecie prosto do Morondava, podróż przez półpustynny krajobraz zajmie około 8 godzin. To nadmorskie miasto na zachodzie Madagaskaru jest idealne na relaksujący pobyt. Plaże, idealne na dłuższe spacery, rozciągają się daleko, aż do północnej strony miasta.

Dzień 8 / Bekopaka

Przejazd autem 4×4 do kolejnego celu. Wioska Bekopaka położona jest na obrzeżach rzeki Manambolo w bliskiej odległości wspaniałego płaskowyżu Bemaraha (wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO) i całkowicie zachowanej Tsingy – wapiennego masywu o powierzchni ponad 152 tys. ha.

Dzień 9 / Bekopaka

Eksploracja parku narodowego – cały dzień spędzicie na zwiedzaniu Tsingy de Bemaraha. Tsingy to bardzo osobliwa formacja skalna, istniejąca tylko na Madagaskarze. Są to wapienne szczyty, powstałe w wyniku powolnej sedymentacji koralowców i muszli. Te dziwne „katedralne” szczyty mogą wznieść się na kilkaset metrów wysokości, poza tym zawierają jaskinie, podziemne rzeki, kaniony, w których żyją nietoperze, lemury, ptaki i specyficzna flora.

Dzień 10 / Morondava

Przejazd i przeprawa promowa z powrotem do Morondavy. Przed dotarciem zatrzymacie się na zachód słońca w najbardziej znanej Alei Baobabów na świecie. Baobaby mogą mieć do 800 lat i osiągać wysokość 30m, a obwód może wynosić do 50 metrów!

Dzień 11 / Antsirabe

Dziś czeka Was długa droga powrotna do Antsirabe, leżącego u podnóża masywu wulkanu Ankaratra na wysokości 1500m n.p.m. Na trasie będzie można podziwiać niesamowite krajobrazy typowe dla zachodniej części wyspy.

Dzień 12 / Ranomafana

Wczesny wyjazd do Ranomafana, oznaczającego „ciepłe wody” ze względu na występujące tu gorące źródła. Po drodze zatrzymacie się w Ambositra małym miasteczku znanym ze swoich rzeźb z drewna tworzonych przez ludność Zafimaniry. Ich kultura i ziemie są sklasyfikowane na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Idealne miejsce na zakup rękodzieła.

Dzień 13 / Fianarantsoa

Pierwszą część dnia spędzicie na zwiedzaniu rezerwatu przyrody Ranomafana.W tym tropikalnym lesie deszczowym napotkacie na fascynujące okazy botaniczne, ptaki czy egzotyczne węże. Okazy flora i fauny są jednymi z najbardziej różnorodnych na całym Madagaskarze. Następnie przejazd do Fianarantsoa, ​​stolicy kraju Betsileo – „miejsca, w którym uczysz się dobra”. Spacery po najstarszej dzielnicy, Górnym Mieście, sklasyfikowanym jako obszar chroniony ze względu na swoją historię i architekturę.

Dzień 14 / Tsaranoro

Przejazd do doliny Tsaranoro, z postojem w Ambalavao, gdzie odwiedzicie prywatny rezerwat „Anja” z licznie występującymi lemurami oraz tradycyjnymi grobami ludu Betsileo. Następnie kontynuacja podróży do doliny z górą Tsaranoro (800m) po jednej stronie i gigantycznymi łańcuchami górskimi Parku Narodowego Andringitra po drugiej.

Dzień 15 / Tsaranoro

Całodzienny spacer z przewodnikiem po dolinie Tsaranoro pośród czerwonych gór. Odwiedzicie święty las zamieszkany przez lemury katta, wodospad, naturalny basen i pobliskie wioski Barabory. Jest to niepowtarzalną okazja by przyjrzeć się ludziom żyjącym jeszcze w tradycyjny, zgodny z rytmem natury sposób.

Dzień 16 / Ranohira

Po spokojnym poranku kilkugodzinny przejazd drogą ciągnącą się pomiędzy górami i wzgórzami do Ranohiry. Przejazd przez wielką skałę Ifandana, zwaną także „Południowymi drzwiami”, jest wyjątkowym doświadczeniem.

Dzień 17 / Ranohira

Cały dzień na zwiedzanie parku narodowego Isalo, zwanego malgaskim Kolorado. Na powierzchni 81,540 hektarów park obejmuje cały odcinek masywu Isalo, bardzo spektakularnego łańcucha górskiego złożonego z erodowanego piaskowca. Ten uderzająco piękny rezerwat jest wypełniony złotymi równinami poprzecinanymi skalistymi szczytami, dolinami, kanionami i wodospadami.

Dzień 18 / Tulear

Tulear – południowa stolica Madagaskaru, znana jest jako „białe miasto” lub „miasto słońca”, które tworzy wspaniałą mozaikę etniczną i kulturową wypełnioną dźwiękami muzyki Tsapiky. Warto odwiedzić park Zombitse będącego wizytówką wielkiej różnorodności ptactwa Madagaskaru.

Dzień 19 / Tana

Kilka godzin na dalsze odkrywanie uroków miasta, jego targów, np. z owocami morza, a następnie przelot do stolicy. Czas na pożegnalną malgaską kolację.

Dzień 20 / Wylot

Przejazd na lotnisko i wylot do Europy.

Dzień 21 / Przylot

Powrót do Polski.